2025 m. birželio 30 d. – liepos 4 d. Kaune vyko tarptautinis akademinis renginys „Religija, migracija ir konfliktai poliarizuotose visuomenėse“ (angl. Religion, Migration and Conflicts in Polarized Societies). Šis aukšto lygio forumas, kurį kartu organizavo COST veiksmas COREnet, Tarptautinė religijos sociologijos draugija (ISSR), Vytauto Kavolio transdisciplininių tyrimų institutas (Vytauto Didžiojo universitetas) ir Religijų tyrimų ir informacijos centras, sukvietė apie 300 dalyvių iš Europos ir viso pasaulio.
Tyrėjai, praktikai ir politikos ekspertai, atstovaujantys skirtingas disciplinas tokias kaip sociologija, migracijos studijos, politinė teorija, antropologija ir religijos studijos, susirinko Kaune diskutuoti, kaip religija ir migracija sąveikauja vis labiau susiskaldžiusiose visuomenėse, ir aptarti, kaip pasiekti didesnę socialinę sanglaudą nestabilių geopolitinių įvykių kontekste.
Bendras įsipareigojimas dialogui ir moksliniams tyrimams
Konferencija išreiškė bendrą organizatorių – COREnet, ISSR ir VDU V. Kavolio transdisciplininių tyrimų instituto – įsipareigojimą skatinti tarpdisciplininį bendradarbiavimą ir tarptautinius mokslinius mainus. Renginio programa siūlė daugiau kaip 80 teminių sesijų ir apie 300 pranešimų, kuriuose buvo nagrinėjami tokie klausimai kaip nacionalizmas, religinis konservatizmas, religijos vaidmuo migrantų integracijoje ir kuriant taiką.
Pasak VDU V. Kavolio transdisciplininių tyrimų instituto vyriausiosios tyrėjos ir COST veiklos COREnet vadovės prof dr. Mildos Ališauskienės: „Ši konferencija, neabejotinai, tapo erdve, kurioje susitiko pradedantys ir patyrę tyrėjai iš įvairių pasaulio kontinentų, tam, kad aptartų religijos sąveiką su migracija bei jos vaidmenį konfliktams, kylantiems poliarizuotose visuomenėse. Akademinių diskusijų turtingumas tik dar kartą visiems dalyviams patvirtino tokių renginių poreikį bei galimybės susitikti gyvai privalumą, vedantį link bendradarbiavimo mokslinių tyrimų projektuose bei bendrų publikacijų rengimo”.
Svarbiausi programos akcentai
Birželio 30 d. konferencija prasidėjo regionine diskusija apie religiją Baltijos jūros šiaurės ir rytų pakrantėje. Atidarymo sesijoje dalyvavo žymiausi religijos mokslininkai iš viso Baltijos regiono: prof. dr. Milda Ališauskienė (Vytauto Didžiojo universitetas), doc. dr. Dorota Hall (Lenkijos mokslų akademija), prof. dr. Titus Hjelm (Helsinkio universitetas), doc. dr. Atko Remmel (Tartu universitetas) ir doc. dr. Rūta Žiliukaitė (Pilietinės visuomenės institutas). Diskusijoje buvo nagrinėjamos kritinės įžvalgos apie vykstančias religines transformacijas, kylančias socialines įtampas ir religijos įsitvirtinimą viešojoje sferoje Baltijos regione. Ši įžanginė sesija atidarė konferenciją, pažymėdama, kaip vietinė regiono dinamika gali išreikšti platesnes religijos tyrimų teorines ir empirines paradigmas, bei tuo pačiu jas kvestionuoti.
Diskusijas toliau tęsė trys pagrindinės paskaitos, kurias skaitė žymūs religijos sociologai. Dr. Véronique Altglas (Karalienės universitetas Belfaste) nagrinėjo religijos sociologijos indėlį į konfliktų supratimą ir sprendimą, remdamasi savo nuodugniais tyrimais Šiaurės Airijoje. Prof. dr. Kristina Stoeckl (LUISS universitetas, Roma) pateikė religijos ir politinės poliarizacijos sąveikos analizę, nagrinėdama tarptautinę krikščioniškų aljansų įtaką Europoje, Rusijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Galiausiai, prof. dr. Tuomas Martikainen (Turku universitetas) nagrinėjo paradoksalų didėjančios religinės įvairovės ir tuo pat metu vykstančių sociokultūrinės rehomogenizacijos tendencijų susidūrimą, pabrėždamas šiuolaikinės religijos situacijos sudėtingumą.
Įtraukus, įrodymais grįstas požiūris į religinę įvairovę ir migraciją
Šis sėkmingas akademinis renginys buvo unikali platforma moksliniam dialogui, akademinių tinklų kūrimui ir įžvalgų gilinimui religijos, migracijos ir poliarizacijos sankirtoje. Tikimasi, kad Kaune vykusioje konferencijoje įgytos įžvalgos ir užmegztas mokslinis bendradarbiavimas bus plėtojamas toliau ir skatins įtraukius, įrodymais pagrįstus požiūrius į religinę įvairovę ir migraciją visoje Europoje ir už jos ribų.