Skip to content

2024 m. V. Kavolio instituto veiklos apžvalga

2024-ieji m. Vytauto Kavolio transdisciplininių tyrimų institutui buvo kupini proveržių ir aktyvios mokslinės veiklos. Tai buvo ryškūs metai, pažymėti prasmingomis iniciatyvomis, tarpdisciplininio dialogo plėtra ir akademinės bendruomenės augančiu įsitraukimu.

 

Moksliniai projektai ir publikacijos

 

2024 m. Instituto mokslininkai vykdė 15 mokslinių tyrimų projektų. Tarp naujai patvirtintų projektų buvo tiek nacionalinės, tiek tarptautinės iniciatyvos, finansuojamos Lietuvos mokslo tarybos, Europos Komisijos „Horizon2020“ ir kitų mokslo programų. Tarp jų – keturi socialinių mokslų duomenų infrastruktūros projektai, įtraukti į Lietuvos mokslinių tyrimų infrastruktūrų kelrodį, Instituto akceleracijos projektas ir drauge su Lietuvos universitetais pradėtas senėjimo tyrimų infrastruktūros SHARE projektas. Finansavimo sulaukė trys Lietuvos mokslo tarybos remiami nacionaliniai tyrimai: apie socializacijos poveikį jaunų verslų finansiniam atsparumui, apie religijos ir politikos diskursinę sąveiką šiuolaikinėje Lietuvoje bei apie Kauno Šv. Kryžiaus (karmelitų) bažnyčios paveldą.

 

Kartu su tarptautiniais partneriais pradėti vykdyti projektai informacinės aplinkos poveikiui demokratijai tirti, ir edukacinės aplinkos be smurto dėl lyties kūrimui. Taip pat skirtos trys stipendijos podoktorantūros tyrimams kūrybinių industrijų, švietimo ir demografijos bei menotyros srityse. 

 

Paskelbtos 103 aukštos kokybės mokslo publikacijos. Daugelis jų – pirmojo ir antrojo kvartilio žurnaluose, įtrauktuose į „Scopus“ ir „Clarivate“ duomenų bazes. Publikacijos ne tik atspindėjo tyrimų kokybę, bet ir prisideda prie pasirengimo 2028 metų MTEP veiklos vertinimui.

 

Renginiai, mokymai ir viešos paskaitos

 

Institutas taip pat organizavo mokslines konferencijas ir viešus renginius. Tarp ryškiausių renginių – tarptautinė mokslinė konferencija „Monastinis gyvenimas Lietuvoje: istorija ir perspektyvos” ir Baltijos demografų susitikimas. Taip pat organizuotas tarptautinis seminaras kartu su Helsinkio universiteto mokslininkais apie transdiscipliniškumą ir dvi viešos paskaitos apie 19 a. Kauno visuomenę bei roko subkultūros reikšmę politiniams pokyčiams, o tarptautinė paroda „Pacai. Lelijos istorijos sode“ sulaukė plataus visuomenės susidomėjimo. 

 

Dėmesys taip pat skirtas jaunosios kartos tyrėjų ugdymui. Per metus organizuoti 8 mokymai skirti ugdyti metodologines, komunikacines, karjeros planavimo ir projektų paraiškų rengimo kompetencijas. Šie mokymai padėjo stiprinti tyrėjų gebėjimus, skatinti jų tarptautiškumą ir inovatyvų požiūrį.

 

Ekspertinė veikla

 

Didinant mokslo poveikį už akademinės bendruomenės ribų, Instituto mokslininkai 2024 m. užėmė ekspertų ar patariamojo pobūdžio pareigas įvairiose nacionalinėse ir tarptautinėse mokslinėse institucijose. 24 mokslininkai dirbo Lietuvos tyrimų tarybos ekspertais, 8 mokslininkai – ES mokslo ir meno programose nariais bei ekspertais, 3 mokslininkai yra užsienio akademijų garbės nariai. 

 

Galiausiai, 2024-aisiais m. Instituto mokslininkai taip pat gavo reikšmingų apdovanojimų. Dr. Milda Morkevičiūtė pelnė 2024-2025 metų LMA Jaunųjų mokslininkų stipendiją ir apdovanojimą, doc. dr. Liudas Glemža buvo įvertintas Kauno mokslo premija, prof. dr. Milda Ališauskienė sulaukė LR Teisingumo ministerijos apdovanojimo už žmogaus teisių Lietuvoje gynimą, stiprinimą ir puoselėjimą, prof. dr. Rasutė Žukienė pelnė Lietuvos dailininkų sąjungos metų kūrybos apdovanojimą „Aukso mūza / Aukso ženkliukas“, o prof. Anna Sylwia Czyż apdovanota Lenkijos kultūros ministerijos medaliu „Gloria Artis“. 

 

Augantis Instituto potencialas

 

Apibendrinant, 2024-ieji m. parodė augantį Instituto potencialą. Įsibėgėję mokslinių tyrimų projektai, publikavimo darbai, tarptautinis bendradarbiavimas ir aktyvi veikla akademinėje bei visuomeninėje erdvėje kuria tvirtą pagrindą tolesnei veiklos plėtrai ir stiprinimui.

Susiję įrašai