2025 m. birželio 30 – liepos 4 d. Kaune, Vytauto Didžiojo universitete (VDU), vyks tarptautinė konferencija „Religija, migracija ir konfliktai poliarizuotose visuomenėse“. Šį aukšto lygio akademinį renginį kartu organizuoja COST veiksmas COREnet, Tarptautinė religijos sociologijos draugija (ISSR) ir VDU V. Kavolio transdisciplininių tyrimų institutas.
Konferencija, kurioje dalyvaus daugiau kaip 300 dalyvių iš Europos ir kitų pasaulio kontinentų, taps svarbiu forumu, kviečiančiu nagrinėti vis labiau susiskaldžiusiame pasaulyje aktualias temas religijos, migracijos ir visuomenės poliarizacijos sąsajų kontekste. Konferencijoje dalyvaus religijos sociologai, migracijos tyrinėtojai, politikos teoretikai, antropologai, politikos ekspertai ir kiti mokslininkai bei praktikai, atstovaujantys įvairias disciplinas.
Atidarymo diskusija apie Baltijos šalių regioną
Birželio 30 d. konferencija prasidės oficialia atidarymo ceremonija ir diskusija „Religija regione – Baltijos jūros šiaurės rytinė pakrantė“. Šioje diskusijoje dalyvaus žymiausi regiono mokslininkai ir ekspertai: prof. dr. Milda Ališauskienė (Lietuva), doc. dr. Dorota Hall (Lenkija), prof. dr. Titus Hjelm (Suomija), doc. dr. Atko Remmel (Estija) ir prof. dr. Rūta Žiliukaitė (Lietuva). Sesijoje bus nagrinėjamos šiuolaikinės religinės transformacijos, socialinės įtampos ir religijos grįžimo į viešąją visuomenės erdvę aspektai Baltijos regione.
Pranešimai apie konfliktų sociologiją, politinę poliarizaciją ir religinę įvairovę
Konferencijos metu paskaitas skaitys trys garsūs Europos religijos sociologijos mokslininkai, kurie aptars religijos ir konfliktų sociologijos sąsajas, religiją ir politinę poliarizaciją Europoje bei religinės įvairovės diversifikacijos aspektus.
Liepos 1 d. dr. Véronique Altglas (Queen‘s universitetas Belfaste, Šiaurės Airija) skaitys pranešimą „Religijos ir konfliktų sociologija: kelrodis krizių laikotarpyje“. V. Altglas nagrinės konfliktus, susijusius su religija, remiantis simboliniu Šiaurės Airijos pavyzdžiu. Tarp mokslininkės gausių publikacijų yra plačiai vertinama knyga „Religija ir konfliktas Šiaurės Airijoje. Ką daro religija?“ (angl. Religion and Conflict in Northern Ireland. What does Religion Do?, Palgrave, 2022 m.).
Liepos 2 d. prof. dr. Kristina Stoeckl (LUISS universitetas Romoje, Italija) skaitys paskaitą „Religija ir politinė poliarizacija Europoje: aktoriai, pretenzijos, vietos“. Žymi religijos sociologijos ir politinės sociologijos mokslininkė K. Stoeckl remsis savo išsamia analize apie krikščioniškų grupių visoje Europoje, Rusijoje ir Jungtinėse Valstijose sudarytų aljansų socialinę įtaką ir politinę galią. K. Stoeckl su bendraautoriumi P. Ayoub parašyta knyga „Pasaulinė kova prieš LGBTI teises“ (angl. The Global Fight Against LGBTI Right, NYU, 2024 m.) gavo Tarptautinės studijų asociacijos LGBTQA Tarybos geriausios 2025 m. knygos apdovanojimą.
Liepos 3 d. prof. dr. Tuomas Martikainen (Turku universitetas, Suomija) savo pagrindiniame pranešime „Nuo religinės įvairovės diversifikacijos iki pakartotinės homogenizacijos?“ pasidalins įžvalgomis apie religinės įvairovės ir migracijos sąsajas. Mokslininkas yra parengęs ne vieną publikaciją apie religijos ir migracijos iššūkius, kurių viena yra neseniai su bendraautoriais (J. Cornelio, F. Gauthier ir L. Woodhead) išleista knyga „Tarptautinis religijos globalioje visuomenėje vadovas“ (angl. Routledge International Handbook of Religion in Global Society, 2021 m.).
Knygų paroda ir leidybos galimybės
Konferencijoje taip pat dalyvaus dviejų žymiausių pasaulio akademinių leidyklų „Springer“ ir „Palgrave Macmillan“ atstovas, kviečiantis įsigyti leidyklos knygų bei aptarti leidybos galimybes religiją visuomenėje nagrinėjančioms publikacijoms apie religijos laisvę, pagonybę, naujuosius religinius judėjimus, mistiką, mažumų ir vietinių gyventojų religijas, ezoteriką, netikėjimą, pokolonializmą ir religiją populiariojoje kultūroje.
Tarptautinė tarpdisciplininių diskusijų platforma
Ši konferencija pabrėžia bendrą organizuojančių institucijų – VDU koordinuojamo tarptautinio COST Veiksmo COREnet (vadovė prof. dr. Milda Ališauskienė), Tarptautinės religijos sociologijos draugijos (ISSR) ir VDU V. Kavolio tarpdisciplininių tyrimų instituto – įsipareigojimą plėtoti tarpdisciplininį bendradarbiavimą ir skatinti tarptautinius mokslinius mainus.
Konferencijos programoje bus 85 teminės sesijos, kuriose bus aptariami įvairūs klausimai – nuo nacionalizmo augimo ir religinio konservatizmo atgimimo iki migrantų bendruomenių integracijos iššūkių ir religijos vaidmens kuriant taiką.
Kaunas: istorinė ir intelektualinė aplinka
Konferencija vyks Kaune, antrame pagal dydį Lietuvos mieste ir Europos kultūros sostinėje (2022 m.), Vytauto Didžiojo universitete, garsėjančiame savo artes liberales principais grįstomis studijomis ir ypatingu dėmesiu tarptautiškumui. Kaunas pasitiks konferencijos dalyvius su savo turtingu religiniu paveldu, įvairialype kultūrine aplinka ir dinamiška akademine bendruomene, kuri suteiks įkvepiančią aplinką diskutuoti apie religijos ir migracijos sankirtas šiuolaikinėje visuomenėje.